upcoming-must-see-movies-in-cinema-16

Ultimativna lestvica TOP 20 najboljših filmov leta 2018

Letos smo se ob koncu filmske sezone odločili sestaviti prav posebno lestvico najboljših filmov leta 2018. Naš dopisnik Matej Patljak je k sodelovanju povabil 40 naših filmskih kolegov, pravila pa so bila preprosta; vsak je naštel tri najboljše filme, ki so se točkovali (1 točka, 3 točke in 5 točk). Šteli so le filmi, ki so v Sloveniji v redni kino distribuciji izšli leta 2018, tisti filmi, ki so svojo svetovno premiero doživeli na katerem izmed VOD kanalov ali pa si jih je glasovalec (predpremierno na Liffe, Animateka, Cannes, Benetke …) ogledal na katerem izmed filmskih festivalov. Točke so bile skupno podeljene kar 62 filmom. Pa si poglejmo končne rezultate, medtem ko lahko izbire posameznikov pobližje preučite pod tabelo. Zmagal je film Bohemian Rhapsody!

  1. Bohemian Rhapsody (Bryan Singer) = 37 točk
  2. Zvezda je rojena (A Star is Born, Bradley Cooper) = 21 točk
  3. Tatiči (Manbiki kazoku/Shoplifters, Hirokazu Koreeda) = 18 točk
  4. Hiša, ki jo je zgradil Jack (The House that Jack Built, Lars von Trier) = 14 točk
  5. Maščevalci: Brezmejna vojna (Avengers: Infinity War, Anthony Russo in Joe Russo) = 14 točk
  6. Uničenje (Annihilation, Alex Garland) = 13 točk
  7. Trije plakati pred mestom (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri , M. McDonagh) = 12 točk
  8. Najljubša (The Favourite, Yorgos Lanthimos) = 11 točk
  9. Ne puščaj sledi (Leave No Trace, Debra Granik) = 11 točk
  10. Posledice (Darko Štante) = 11 točk
  11. Tiho mesto (A Quiet Place, John Krasinski) = 8 točk
  12. Lady Bird (Greta Gerwig) = 8 točk
  13. Podedovano zlo (Hereditary, Ari Aster) = 8 točk
  14. Ne bom več luzerka (Urša Menart) = 7 točk
  15. Suspiria (Luca Guadagnino)= 6 točk
  16. Eighth Grade (Bo Burnham) = 6 točk
  17. Pokliči me po svojem imenu (Call Me by Your Name, Luca Guadagnino) = 6 točk
  18. Hladna vojna (Zimna wojna/Cold War, Pawel Pawlikowski) = 6 točk
  19. Otok psov (Isle of Dogs, Wes Anderson) = 5 točk
  20. Črni KKKlanovec (BlacKkKlansman, Spike Lee) = 5 točk

snapshot118

Izbire posameznikov

✓ Borut Bevc (Kino Šmarje): 1. Bohemian Rhapsody, 2. Težave v motelu El Royal (Bad Times at the El Royale), 3. Črni KKKlanovec (BlacKkKlansman)

✓ Mateja Valentinčič (TV voditeljica in novinarka): 1. Divje življenje (Wildlife), 2. Zvezda je rojena (A star is born, 2018) in 3. Fahrenheit 11/9 (2018)

✓ Samo Seničar (Mestni kino Metropol): 1. Družina (2017), 2. Posledice (2018) in 3. Ne bom več luzerka

✓ Tamara Harb (navdušenka nad filmi in serijami ameriške neodvisne produkcije, in soavtor YouTube kanala Gledal_a bom): 1. Tatiči (Manbiki kazoku/Shoplifters), 2. Lady Bird (2017)/Ne bom več luzerka (delitev) in 3. Projekt Florida (The Florida Project, 2017)

✓ Tim Mastnak (deskar na snegu): 1. Zvezda je rojena (A star is born, 2018)  (5 točk) in 2. Bombardiranje (Air Strike/Da hong zha) (3 točke) /je podelil samo 5 točk in 3 točke /

✓ Chris Wherry (novinar, Radio Si): 1. Bohemian Rhapsody, 2. Temačen um (The Darkest Minds in 3. Rdeči vrabec (Red Sparrow)

✓ Gaja Filač (igralka): 1. Hladna vojna (Zimna wojna/Cold War) (5 točk) /je podelila samo 5 točk/

✓ Slavko Jerič (Ustvarjalec medijskih vsebin in kolumnist na MMC @rtvslo, avtor portala @SportniSOS ter podkasta @StevilkeMMC): 1. Ne puščaj sledi (Leave No Trace), 2. Maščevalci: Brezmejna vojna (Avengers: Infinity War) in 3. Bohemian Rhapsody

✓ Tomaž Medved (Kino Brežiče in Kino Rogaška): 1. Trije plakati pred mestom (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, 2017), 2. Fantomska nit (Phantom Thread, 2017), 3. Pokliči me po svojem imenu (Call Me by Your Name, 2017)

✓ Rok Gumzej (1/2 youtube tandema Narokana in 1/2 voditeljev mladinske oddaje Čist zares!): 1. Ne skrbi, peš ne bo prišel daleč (Don’t Worry, He Won’t Get Far on Foot), 2. Tully (2018) in 3. Črni KKKlanovec (BlacKkKlansman)

✓ Mateja Naberšnik (mojstrica ličenja in filmske maske): 1. Misija: Nemogoče – Izpad (Mission: Impossible – Fallout), 2. Venom in 3. Zvezda je rojena (A star is born, 2018)

✓ Filip Breskvar (filmski poznavalec in kritik): 1. Bohemian Rhapsody, 2. Ne puščaj sledi (Leave No Trace) in 3. Smrt v enem kadru (Kamera o tomeru na!, 2017)

✓ Nik Škrlec (igralec, TV voditelj): 1. Posledice (2018), 2. Ne bom več luzerka in 3. Trije plakati pred mestom (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, 2017)

✓ Nina Ukmar (Kosovelov dom (Kino) Sežana in predsednica združenja Art kino mreža): 1. Ray & Liz, 2. Ruben Brandt – zbiratelj (Ruben Brandt, a gyüjtö) in 3. Foxtrot (2017).

✓ Renato Bratkovič (pisatelj, kreativec): 1. Bohemian Rhapsody, 2. Zimske muhe (Vsechno bude) in 3. Hladna vojna (Zimna wojna/Cold War)

✓ Tanja Divac (novinarka, POP IN): 1. Maščevalci: Brezmejna vojna (Avengers: Infinity War), 2. Deadpool 2 in 3. Bohemian Rhapsody

✓ Matej Patljak (novinar, reporter, Kino Slovenska Bistrica): 1. Mirai (Mirai no Mirai), 2. Balada o Busterju Scruggsu (The Ballad of Buster Scruggs) in 3. Roma (2018)

✓ Gaja Pöschl (ARS – 3. program Radia Slovenija/Gremo v kino): 1. Zdravilec (Iscelitel, 2017), 2. Otok psov (Isle of Dogs) in 3. Težave v motelu El Royal (Bad Times at the El Royale)

✓ Gal Jerman (novinar, filmski kritik): 1. Najljubša (The Favourite), 2. Vrhunec (Climax) 3. Upgrade (2018)

✓ Anže Lebinger (novinar, filmski kritik): 1. Suspiria (2018), 2. Ne puščaj sledi (Leave No Trace) in 3. Prvi človek (First Man)

✓ Ronja Matijevec Jerman (igralka): 1. Hiša, ki jo je zgradil Jack (The House that Jack Built), 2. Posledice (2018) in 3. Zimske muhe (Vsechno bude)

✓ Aljoša Harlamov (pisec, urednik, pisatelj, ustvarjalec podkasta O.B.O.D.): 1. Tiho mesto (A Quiet Place), 2. Mandy (2018) in 3. Maščevalci: Brezmejna vojna (Avengers: Infinity War).

✓ Jure Matičič (vodja Mestnega kina Domžale) Lady Bird (2017), 2. Tatiči (Manbiki kazoku/Shoplifters), 3. Otok psov (Isle of Dogs)

✓ Andrej Zupanič (Animoku HQ; društvo ljubiteljev azijskih kultur): 1. Tatiči (Manbiki kazoku), 2. Zvezda je rojena (A star is born, 2018) in 3. Otok psov (Isle of Dogs)

✓ Vid Šteh (literat, kritični mislec):  1. Podedovano zlo (Hereditary), 2. Eighth Grade (2018) in 3. Hiša, ki jo je zgradil Jack (The House that Jack Built)

✓ Tina Poglajen (filmska kritičarka): 1. Najljubša (The Favourite), 2. Tovor (Teret) in 3. Stiks (Styx)

✓ Sebastijan Horvat (gledališki režiser): 1. Hiša, ki jo je zgradil Jack (The House that Jack Built), 2. Vseeno mi je, če bomo v zgodovino zapisani kot barbari (Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari) in 3. Trije plakati pred mestom (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, 2017)

✓ Alex Volasko (glasbenik, pevec in sinhronizator): 1. Igralec št. 1 (Ready Player One), 2. Bohemian Rhapsody in 3. Rdeči vrabec (Red Sparrow)

✓ Miha Šubic (režiser, scenarist in animator): 1. Bohemian Rhapsody, 2. Črni KKKlanovec (BlacKkKlansman) in 3. Prvi človek (First Man)

✓ Klemen Žun (poznavalec zgodovine kinematografov in filma, vodja FB strani Kino paradiž): 1. Pokliči me po svojem imenu (Call Me by Your Name, 2017), 2. Tiho mesto (A Quiet Place) in 3. Bohemian Rhapsody

✓ Matic Majcen (filmski kritik, avtor knjige Kubrickova Odiseja v vesolju): 1. Uničenje (Annihilation), 2. Hiša, ki jo je zgradil Jack (The House that Jack Built) 3. Najljubša (The Favourite)

✓ Jan Belcl (scenarist in režiser): 1. Družabni večer (Game Night), 2. Eighth Grade (2018) in 3. Searching (2018)

✓ Andrei Lenart (igralec in sinhronizator): 1. Maščevalci: Brezmejna vojna (Avengers: Infinity War), 2. Črni panter (Black Panther) in 3. Solo: Zgodba Vojne zvezd (Solo: A Star Wars Story)

✓ Igor Harb (filmski kritik Vikenda, ustvarjalec podkasta O.B.O.D. in soavtor YouTube kanala Gledal_a bom): 1. Tatiči (Manbiki kazoku/Shoplifters), 2. Uničenje (Annihilation) in 3. Suspiria (2018)

✓ Gorazd Elvič (glasbenik/Čudežna polja, novinar): 1. Zvezda je rojena (A star is born, 2018), 2. Bohemian Rhapsody in 3. Mamma Mia! Spet začenja se (Mamma Mia! Here We Go Again)

✓ Žiga Valetič (pisatelj, scenarist in grafični oblikovalec): 1. Jaz, Tonya (I, Tonya), 2. Oni (Loro 1) in 3. Whitney/Whitney Houston (Whitney: Can I Be Me, 2017)

✓ Andrej Gustinčič (novinar, filmski kritik): 1. Druga stran vetra (The Other Side of the Wind), 2. Fahrenheit 11/9 (2018) in 3. Prvi človek (First Man)

✓ Aleš Novak (stand up komik, Skečoholiki, Štartaj, Slovenija!):1. Bohemian Rhapsody, 2. Zvezda je rojena (A star is born, 2018) in 3. Prvi človek (First Man)

✓ Stipe Jerić (Maribox, direktor): 1. Trije plakati pred mestom (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri), 2. Zvezda je rojena (A star is born, 2018) in 3. Deadpool 2

✓ Urban Leskovar (filmski kritik): 1. Uničenje (Annihilation), 2. Podedovano zlo (Hereditary) in 3. The Clovehitch Killer (2018)

Email this to someoneTweet about this on TwitterShare on Google+Share on Facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *